А як з гендерною рівністю в Україні?
За даними опитування групи «Рейтинг», у динаміці з 2015 року в Україні спостерігається поступове зменшення кількості людей, які вважають, що приготуванням їжі, господарством і вихованням дітей частіше займається жінка. При цьому абсолютна більшість опитаних погоджується з твердженнями, що найважливіше завдання жінки – піклуватися про дім і сім’ю (83%), а найважливіше завдання чоловіка – це заробляння грошей (75%).
Також 68% опитаних згодні, що жінки мають менше свободи через сімейні зобов’язання. Але при цьому 50% чоловіків і 31% жінок вважають, що чоловік не повинен на себе брати половину домашньої роботи.
Просування на шляху до гендерної рівності в Україні було помітно і до 2019 року: країна піднялася в Індексі гендерного розриву (Global Gender Gap Report) на шість сходинок і посіла 59 місце зі 153. Перші місця дісталися Ісландії, Норвегії та Фінляндії. Із сусідніх країн найпрогресивнішою в питанні гендерної рівності виявилася Молдова (23 місце), потім Білорусь – 29 місце, Польща – 40, Грузія – 74.
Як вплинув коронавірус?
Наслідки пандемії COVID-19 можуть повернути назад наявний прогрес, досягнутий в області гендерної рівності та прав жінок. Спалах коронавірусної хвороби посилює наявну нерівність для жінок і дівчаток у всіх сферах – від охорони здоров’я та економіки до безпеки та соціального захисту.
Жінки відіграють непропорційно велику роль у протидії вірусу, зокрема, як передові медичні працівники та особи, які здійснюють догляд вдома. Неоплачувана праця жінок, що доглядають за іншими, значно збільшилася внаслідок закриття шкіл і росту потреб літніх людей.
Жінки також більше страждають від економічних наслідків COVID-19, оскільки вони непропорційно працюють на небезпечних ринках праці. Майже 60% жінок працюють в неформальному секторі економіки, що наражає їх на більший ризик опинитися за межею бідності.
Пандемія також призвела до різкого зростання насильства щодо жінок і дівчаток. Через введення заходів ізоляції багато жінок залишилися в пастці вдома зі своїми кривдниками. Нові дані свідчать, що після початку пандемії насильство щодо жінок і дівчаток, особливо насильство в сім’ї, посилилося.