12 січня - День українського політв'язня.
Сьогодні, 12 січня, Україна вшановує пам’ять та нагадує про тих, хто досі перебуває в заручниках через політичні переконання, адже російська влада повністю перевершує політичні методи радянських попередників.
Що відомо про День українського політв'язня
Ця традиція запроваджена з 1975 року за ініціативи В’ячеслава Чорновіла та дисидентів, які стали жертвами радянського тоталітарного режиму. Цей день почали відзначати в таборах Мордовії саме з 12 січня 1975 року.
12 січня обрано невипадково. В цей день 1972 року у Києві та Львові розпочалися масові арешти діячів національно-демократичного руху, які тривали кілька днів. Тоді були заарештовані Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше – Ігор Калинець та інші.
Майже всі вони отримали по сім років ув’язнення та п'ять років заслання за "антирадянську агітацію і пропаганду". Тих, кого радянська влада боялась найбільше, запроторили до психіатричних лікарень.
Наразі Росія продовжує політичні переслідування українців на окупованих територіях, і Україна докладає зусиль для їхнього звільнення.
За словами уповноваженого Верховної ради з прав людини Дмитроа Лубінця., понад 300 українців стали жертвами політичних переслідувань. Серед них – кримські татари, журналісти, релігійні діячі, державні службовці, активісти, звичайні громадяни, які не боялися сказати правду чи відстояти свою позицію.
"Зараз у Росії та на тимчасово окупованій нею території України в місцях примусового утримання щонайменше 16 тисяч українських цивільних. Люди утримуються безпідставно: хтось – вже отримав надумані звинувачення, хтось – досі не знає причини того, чому він позбавлений свободи. Хтось – політв'язень, а хтось – цивільний заручник. Проте в обох випадках Росія повинна понести покарання за позбавлення волі громадян", — каже Лубінець. Омбудсмен підкреслив, що "свобода" – це не "просто слово", а це боротьба, яку ведуть українці на передовій, у тилу і навіть за ґратами.
"Наш обов'язок – не забувати тих, хто лишається у в'язницях ворога. Ми повинні говорити про їхній стан, вимагати їхнього звільнення, допомагати їхнім сім'ям та підтримувати тих, хто вже повернувся, у їхній реабілітації. День українського політв'язня – це день скорботи й боротьби, але водночас і день надії. Надії на те, що Україна завжди пам'ятатиме своїх героїв і боротиметься за кожного з них до перемоги", — сказав уповноважений ВР з прав людини.
Про те, як Росія продовжує переслідувати українців на тимчасово окупованих територіях та заарештовувати активістів, порушуючи права та свободи людини, Уповноважений розповідає у своєму блозі: http://bit.ly/4heDGxL