Пошук

1 грудня 2024 року - 33 річниця Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акту проголошення Незалежності України.

Дата: 01.12.2024 09:01
Кількість переглядів: 29

Фото без опису

1 грудня 1991 року в Україні відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України. Український народ підтвердив прагнення жити в незалежній державі — 90,92% учасників референдуму відповіло: «Так, підтверджую». Загалом у голосуванні взяли участь 31 891 742 особи — 84,18% населення України.

 

Бюлетень референдуму містив текст Акта проголошення незалежності України, ухваленого Верховною Радою 24 серпня 1991 року. Було запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» із двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую».

Фото без опису

Результатів референдуму затамувавши подих чекали не тільки самі українці, але й цілий світ – у столицях інших держав чудово розуміли, що доля тюрми народів - радянського союзу вирішується в Україні, адже, незважаючи на проголошення Україною незалежності, уже начебто "демократична" росія не полишала надій втягнути її до чергового «оновленого союзу». «Не підтримати незалежність означає підтримати залежність», - таким був головний аргумент тих, хто бачив майбутнє своєї батьківщини тільки у незалежному статусі.

Фото без опису

Напередодні референдуму великий вплив мала небайдужа позиція української інтелігенції, зокрема, пристрасне слово Ліни Костенко, з яким вона звернулася до громадськості: «Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії!». Так, історія пішла далі, але в її анналах зафіксовано, що 1 грудня 1991 року 90,92 відсотки виборців дали ствердну відповідь на запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?»

Фото без опису

Референдум відбувся в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 областях, Автономній Республіці Крим, Києві та Севастополі. Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян. Зокрема, в Криму за незалежність проголосували 54,19 відсотка громадян, у Севастополі – 57,07 відсотка, у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях волю до власної держави виявили понад 80 відсотків громадян. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях «за» проголосували більш як 95 відсотків громадян. У Києві незалежність України підтримали 92,88 відсотка виборців.

Втретє за 350 років нашої героїчної і водночас трагічної історії – від Визвольної війни середини ХVІІ століття – Україна здобула самостійність. Саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: радянський союз як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу відновилась незалежна держава – Україна.

Фактично, українців висловилися 1 грудня 1991 року за скасування та руйнацію радянського союзу від імені усіх його громадян.

Адже після Всеукраїнського референдуму його аналоги в інших радянських республіках (за винятком хіба що країн Балтії) не проводили, визнавши, що без України в “новому-срср” сенсу немає.

Вже наступного дня, 2 грудня 1991-го незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня – Литва і Латвія, 5 грудня – Аргентина, Болгарія і рф. 8 грудня 1991 року Біловезька угода констатувала припинення існування срср.

Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року пройшов в один день з першими виборами президента України.

За матеріалами Верховна Рада України Український інститут національної пам'яті


« повернутися до розділу «Історія та символи»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь