Не дозволяйте маніпулювати собою й своїми близькими онлайн.
Google і Jigsaw у співпраці з Moonshot і місцевими експертами запустили в Україні ініціативу з медіаграмотності — щоб боротися з розповсюдженням дезінформації онлайн та для підвищення стійкості користувачів до поширених методів онлайн-маніпуляцій. Ділимося подробицями....
Поширені техніки маніпуляції в Україні
Партнер проєкту — компанія Moonshot, що аналізує загрози в інтернеті, — провела низку інтерв’ю з експертами та розібралася в темі поширення дезінформації в Україні та в питанні онлайн-безпеки. На основі цих матеріалів визначили основні маніпулятивні наративи, що циркулюють в Україні, та виявили найрозповсюдженіші техніки маніпуляції:
Астротурфінг (Astroturfing) — маніпуляційна тактика, яка передбачає створення видимості спільних рухів через скоординовану, неавтентичну поведінку, часто з використанням ботів або фейкових акаунтів у соціальних мережах.
Емоційна маніпуляція — провокування сильних емоцій, як-от як сум, безнадія чи обурення, щоб знизити критичне мислення щодо теми. В українському контексті емоційні маніпуляції використовуються для посилення психологічного виснаження, спричиненого воєнним конфліктом.
Підміна контексту — практика вилучення інформації з її оригінального контексту для створення хибного або оманливого наративу
На основі проведеного дослідження підготували три навчальні відео про те, як боротися з найпоширенішими маніпулятивними техніками.
На відео телеведуча Марічка Падалко, артист Влад Лефльор та YouTube-ведуча Саша Гонтар разом зі своїми родичами розігрують типові сімейні діалоги, що ілюструють кожну з технік. Такий підхід має заохотити глядачів вести подібні розмови зі своїми рідними та друзями.